Antioksidanti


Objavljeno: 15. 05. 2020     Avtor: Simona Perčič, dr. med., spec. jav. zdrav., NIJZ
star vital-brokoli-marec2020
Antioksidanti so molekule, ki se v telesu borijo proti prostim radikalom. Prosti radikali so snovi, ki lahko poškodujejo organe, če jih v telesu nastane preveč. Povezani so s številnimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in rak. Telo ima svojo obrambo z antioksidanti, za nadzor prostih radikalov v telesu. Antioksidante pa najdemo tudi v hrani, še posebej v sadju, zelenjavi in drugih živilih. Številni vitamini, kot sta na primer E- in C- vitamin so dobri antioksidanti. Antioksidanti so tudi prezervativi v hrani, ki pomagajo, da hrana dlje časa ostane na policah.

Kako delujejo prosti radikali?
Prosti radikali neprestano nastajajo v telesu. Brez antioksidantov, bi prosti radikali naredili škodo v telesu zelo hitro. Po drugi strani pa so prosti radikali tudi nujni za določene procese v telesu. Na primer, imunske celice rabijo proste radikale v boju proti okužbi. Tako mora naše telo vzdrževati ravnovesje med prostimi radikali in antioksidanti. Ko prosti radikali presežejo antioksidante, pride v telesu do oksidativnega stresa. Dolgo trajajoči oksidativni stres okvari vašo DNK in druge pomembne molekule. Okvara DNK pa lahko vodi v rakava obolenja, ali pa v prezgodnje staranje.
Nekateri dejavniki tveganja, kot so stres, življenjski slog in okolje vodijo do prekomernega izdelovanja prostih radikalov in oksidativnega stresa:
· onesnažen zrak,
· kajenje,
· uživanje alkohola,
· strupi,
· visok krvni sladkor,
· visok vnos polinenasičenih maščobnih kislin,
· sevanje (tudi sončenje),
· bakterijske, glivične in virusne okužbe,
· prevelik vnos železa, magnezija, cinka,
· preveč ali premalo kisika v telesu,
· prenaporna in predolgotrajna fizična aktivnost,
· prevelik vnos antioksidantov, kot sta vitamin C in E,
· primanjkljaj antioksidantov.

Antioksidanti v prehrani
Telo tvori lastne oksidante, kot je na primer celični glutation. Živali in rastline tvorijo svoje oksidante in zato antioksidante najdemo v zelenjavi in mesu, ki ga pojemo. Dovolj uživanja antioksidantov je pomembno, pravzaprav je vaše življenje odvisno od uživanja nekaterih antioksidantov, kot sta vitamin E in vitamin C. Poleg tega pa so v prehrani številni drugi ne esencialni antioksidanti. Čeprav niso nujno potrebni za telo, pa igrajo pomembno vlogo za zdravje. Borovnice, zeleni čaj, kava, črna čokolada so znani po vsebnosti antioksidantov. Meso in ribe prav tako vsebujejo antioksidante vendar v manjši meri kot sadje in zelenjava.

Tipi antioksidantov v prehrani
Razdelimo jih na tiste, ki so topni v vodi, in tiste, ki so topni v maščobah. Vodotopni delujejo izven celice in v celici, maščobo-topni pa na celični membrani:
· vitamin C – je vodotopen esencialni vitamin,
· vitamin E – je maščobo-topen in je esencialno potreben proti oksidaciji celičnih membran,
· flavonoidi – skupina rastlinskih antioksidantov, ki imajo ugoden učinek na zdravje.

Nekatere snovi, ki so antioksidanti, imajo še druge pozitivne učinke na zdravje. Na primer kurkuminoidi v kurkumi ali oleokantal v deviškem oljčnem olju delujejo še proti-vnetno proti okužbam.

Ali naj uživam antioksidantne nadomestke?
Uživanje antioksidantov s hrano je navadno dovolj za optimalno zdravje, več ni vedno bolje. Prekomerno uživanje izoliranih antioksidantov je lahko strupeno in lahko celo pospešuje oksidativno škodo namesto, da bi jo preprečil, temu pravimo »antioksidantni paradoks«. Zaradi tega razloga večina zdravnikov odsvetuje uživanje izoliranih pripravkov antioksidantov. Potrebne so natančne znanstvene raziskave. Uživanje veliko hrane z antioksidanti je boljši način. Raziskave kažejo, da ima uživanje hrane bogate z antioksidanti večji učinek kot pa nadomestki. Sestavine hrane učinkujejo sinergistično. Najboljša izbira je uživanje dovolj zelenjave in sadja poleg zdravega življenjskega sloga.
 
Piškotek
Spletna stran za nemoteno delovanje in boljšo uporabniško izkušnjo uporablja piškotke. Prosimo označite "Dovolim piškotke", če se strinjate z njihovo namestitvijo.

več o uporabi piškotkov in nastavitve
dovolim piškotke
zapri obvestilo