![]() |
Njegovo veličanstvo - počepKoristni članki Čas branja 12 minut Čeprav je počep ena izmed najboljših vaj, ki jih lahko naredite v okviru svojega vadbenega programa ali treninga, je ta gib tudi funkcionalen in ga uporabljate v vsakdanjem življenju. Ko vam kaj pade iz roke, ko želite dvignuti vašega otroka v naročje ali ko opravljate fizično zahtevno delo, naredite neke vrste počep. Zakaj ne bi počepa izvajali na pravilen način?
![]() Zakaj počepi?Počep je vaja, ki primarno zajema mišice spodnjega dela telesa in velja za eno osnovnih vaj za razvoj moči mišic nog in trupa. V primeru, da počepu dodamo še breme na zgornje ude z uporabo uteži ali elastičnih trakov, lahko ustvarimo vajo, ki zajema vse glavne mišice v telesu. Ker se med počepom vključujejo večje mišične skupine, je tudi poraba energije med izvedbo relativno velika, kar je pri boju zoper posledice sodobnega življenjskega sloga praviloma zaželeno.Počep je idealna uvodna vaja za vse, tiste, ki sedite večino dneva, in tudi tiste, ki fizično delate večino dneva. To je ena izmed tistih vaj, s katerimi si boste olajšali izvedbo vsakdanjih nalog. Kako pravilno izvesti počep?
Čemu se izogniti pri izvedbi počepa? Najpogostejše napake, ki jih naredimo pri izvedbi počepa, so:
Izzivamo vas... Ali se spomnite Guillaumea z začetka zgodbe o počepih? Njegov rezultat za Guinessovo knjigo rekordov je kar 76 počepov v eni minuti. Preverite danes, koliko jih uspe narediti vam!Do naslednjega sporočila si vzemite vsak dan samo po eno minuto časa in naredite čim več počepov v tej minuti. Zapišite si svoj današnji dosežek in ga primerjajte z dosežkom čez en teden. Če boste dosledno izvajali vajo vsak dan, smo prepričani, da boste že po tem tednu opazili napredek v vaši sposobnosti. Za lažjo izvedbo počepa, si poglejte spodnji videoposnetek.
Testna gibalna vaja - počep from StarVital on Vimeo. Lep pozdrav do prihodnjega tedna!
Avtorja: doc. dr. Matej Voglar, mag. kin., dipl. fiziot., Denisa Manojlović, mag. fiziot., dipl. fiziot. |
![]() ![]() Partnerji projekta: ![]() ![]() ![]() ![]() Projekt »Podaljševanje delovne aktivnosti in zmanjševanje odsotnosti z dela v KRZS – STAR-VITAL: Združeni ukrepi za vitalnost starejših delavcev«. Naložbo financirata Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada ter Republika Slovenija, in sicer Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Naložba se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014 – 2020, v okviru 8. prednostne osi: »Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile«, 8.3. prednostne naložbe: »Aktivno in zdravo staranje«, 8.3.1. specifičnega cilja »Podaljševanje in izboljšanje delovne aktivnosti starejših, vključenih v ukrepe«. |